SEKSAS IR MELAS - Leïla Slimani

Šiandien galime rinktis. Ką rengtis, kaip būti, kur būti, kada kalbėti, o kada patylėti. Mes galime daug, nes kažkada mūsų moterys, kurias bandė tildyti, bandė raminti, nepabijojo, ėjo į gatves ir iškovojo mums laisvę gyventi. Balsuoti. Pasisakyti. Nežiūriu į pasaulį pro rožinius akinius ir dar vis matau, kokie dvigubi standartai tebegalioja ir kad daugiau yra leidžiama dažnam vyrui, tačiau situacija yra kur kas geresnė. Vis tik faktas lieka faktu – taip yra tikrai ne visur. 

Knygų „Lopšinė“ ir „Žmogėdros sode“ autorė čia imasi didaus darbo – ji kalbina veiklias, daug pasiekusias, kalbėti išdrįsusias moteris apie jų patirtis su vyrais, apie santykius, seksą, santuoką ir visus įmanomus kultūrinius niuansus. Ir, be abejonės, apie tai, kaip sunku yra gyventi vyrų diktuojamomis sąlygomis.

Maroke, kaip ir daugelyje valstybių, valdžioje daugumą sudaro vyrai. Ir jie atsipūtę sprendžia visų likimus. Nesvarbu, kad nežino, nesupranta, nesuvokia dalykų. Kaip buvai auklėtas, taip ir velkiesi visą tą „nuostabų“ palikimą kartu su savimi, visiškai ignoruodamas visuotinį tobulėjimą, pokyčius ir evoliuciją. Tokiu būdu šalis tampa savo pačios įkaite, dvigubi standartai laimi prieš sveiką protą, žmonių likimai stumdomi tarsi šachmatai lentoje, ir kai kurie net nesusimąsto, kad galėtų būti kitaip. 

„2012 metų kovą mergina nusižudė Laraše prie Tanžero, suvalgiusi žiurkių nuodų. Kai merginą išprievartavo šeimos draugas, susitarus jos ir to nusikaltėlio šeimoms, ji buvo ištekinta už savo prievartautojo.“

Daug įdomių dalykų radau šioje knygoje. Daug kas patiko, nemažai kas šokiravo. O visų baisiausia, nemažai kas pasirodė pažįstama. Kai pamatai, kad ir kitos šalys, labiau visomis prasmėmis išsivysčiusios šalys ima taikyti panašius modelius, ima šiurpas apie tai pagalvojus ir Marokas ima rodytis mažiau baisus. 

„Maroke, kai kas nors parodo jums savo paties atvaizdą, sudaužote veidrodį.“

Tai knyga apie žmones. Apie jų teises, ir tai, kokia tampa visuomenė, kai tos teisės yra nustumiamos į paraštes. Įdomu. Aktualu. Ir sukelia begales minčių apie pasaulį, jo suvokimą ir mūsų pačių pasirinkimus. 

Leidyklos dovana.